5b52ec52ddf730841117c3a0894b7fb4.jpg

Mokslo populiarinimo knygų serija „Mokslas visiems“

Lietuvos mokslų akademijos iniciatyva išleista mokslo populiarinimo knygų serija „Mokslas visiems“, kurią sudaro dvylika į lietuvių kalbą išverstų garsių užsienio rašytojų darbų. Knygų autoriai išsamiai, patraukliai ir daugeliui suprantamai atskleidžia skirtingų mokslo sričių sąsajas, nagrinėja šiuolaikinio mokslo ir technologijų vystymosi tendencijas, poveikį visuomenei, žmonių mąstymui, mitybos įpročiams ir sveikatai, politikai, socialiniams procesams ir t. t.

2012–2014 m. kiekviena serijos„Mokslas visiems“ knyga išleista 1000 egz. tiražu. Didžiausio skaitytojų susidomėjimo sulaukusios knygos 2015 m. išleistos papildomu tiražu.

Knygas galima itin greitai ir patogiai atsisiųsti į savo kompiuterį, taip pat skaityti elektroninėje skaityklėje ar išmaniajame telefone. SPAUSDINTOS KNYGOS JAU IŠDALINTOS, ŠIUO METU GALIMYBĖS JŲ ĮSIGYTI NĖRA. 

Serijos „Mokslas visiems“ knygos išleistos įgyvendinant projektą „Nacionalinės mokslo populiarinimo sistemos sukūrimas įgyvendinimas“, kuris finansuojamas Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis.*.pdf
*.epub
*.mobi
Džeremis Rifkinas (Jeremy Rifkin)
Trečioji pramonės revoliucija:
kaip lateralinės jėgos keičia energetiką, ekonomiką ir visą pasaulį


Amerikiečių ekonomistas, rašytojas, oratorius, patarėjas politiniais klausimais ir aktyvus visuomenės veikėjas D. Rifkinas pateikia išsamų, realistinį ir techniškai pagrįstą modelį, kaip pertvarkyti pasaulinės energetikos sistemą.

Knygos autorius tyrinėja, kaip interneto technologijos ir alternatyvioji energetika suvienija bendram tikslui – padėti pamatus Trečiajai pramonės revoliucijai. Jis siūlo įsivaizduoti naują energijos gavimo ir naudojimo modelį: šimtai milijonų žmonių gaminasi žaliąją energiją savo namuose, biuruose ar gamyklose ir dalijasi ja vieni su kitais „energijos internetu“ – tokiu pasauliniu tinklu, kokiu mes šiandien kuriame ir keičiamės informacija.

D. Rifkinas įvardija penkis Trečiosios pramonės revoliucijos ramsčius, padėsiančius įsteigti tūkstančius naujų įmonių, sukuriant milijonus darbo vietų, bei iš esmės pertvarkyti žmonių santykius, pereinant nuo hierarchinio prie glaudesnio, visa aprėpiančio bendravimo modelio. Toks naujas bendravimo būdas nulems tai, kaip vadovausime verslui, valdysime visuomenę, lavinsime savo vaikus ir dalyvausime pilietiniame gyvenime.

Trečioji pramonės revoliucija byloja apie ateinančią didžiosios ekonomikos erą. Ji leis užtikrinti subalansuotą ir saugią Žemės ekosistemos ateitį.*.pdf
*.epub
*.mobi
Metas Ridlis (Matt Ridley)
Raudonoji karalienė: lytis ir žmogaus prigimties evoliucija

Ši knyga – tai žmogaus prigimties, suvokiant ją kaip evoliucijos rezultatą, tyrinėjimas, remiantisbiologijos, sociologijos, istorijos, antropologijos ir kitų sričių mokslinėmis žiniomis.

M. Ridlis, tyrinėdamas evoliuciją, klausia, kodėl egzistuoja lytiškumas. Itin daug dėmesio jis skiria žmogaus prigimčiai ir atskirų lyčių individų elgsenai žmonių bendruomenėje aprašyti. Remdamasis genetikos subtilybėmis ir kultūrine raida, knygos autorius nagrinėja, kas nulemia kūdikio lytį, kokį poveikį ateities kartoms daro kraujomaiša, kokie kultūriniai ir socialiniai veiksniai lemia didesnį palankumą vienai ar kitai vaiko lyčiai, kodėl vyrai mieliau renkasi gražias moteris ir kas iš tiesų vilioja – moterys ar vyrai? Dauginimasis knygoje apibrėžiamas ne vien kaip būdas giminei pratęsti – istorijos ir kultūros vingrybėse jis neretai tampa įnagiu visai kitokiems tikslams pasiekti.
*.pdf
*.epub
*.mobi
Spenseris Velsas (Spencer Wells)
Pandoros sėkla: nenuspėta civilizacijos kaina

Ši knyga – tai pažintinė kelionė per žmonijos istoriją, bylojančią apie esminius gyvenimo būdo pasikeitimus, nulemtus perėjimo nuo medžioklės-rinkimo prie žemdirbystės. Šis lemtingas posūkis ne tik atnešė civilizaciją, judėjimo ir pasirinkimo laisvę, paįvairino mitybą ir laisvalaikį, bet ir pateikė netikėtų ir nemalonių staigmenų.

Užauginami milžiniški grūdinių kultūrų kiekiai, pasikeitę mitybos įpročiai skatina vartoti daugiau angliavandenių, o tai lemia nutikimo epidemiją, širdies ir kitas ligas. Nuolatinis skubėjimas, sėdimas gyvenimo būdas – tik keletas priežasčių, dėl kurių daugybė žmonių patiria nerimą ir depresiją. Autoriaus taip pat aptaria ir aplinkosaugos problemas, tokias kaip klimato kaita, nykstančios rūšys.

Knyga primena intriguojančią detektyvinę istoriją, joje įtaigiai susietos įvairių mokslo sričių žinios.
*.pdf
*.epub
*.mobi
Neilas Šubinas (Neil Shubin)
Žuvis tavyje: prieš 3,5 mlrd. metų prasidėjusi žmogaus kūno istorija

Paleontologijos ir anatomijos profesorius N. Šubinaspateikia naują žmogaus kūno kilmės teoriją. Jis įsitikinęs, kad evoliucija vyko ne galingais anatominiais šuoliais, bet palengva – transformuodama genus, ląsteles ar net kaulus. Taip atsirado naujos rūšys, kurios vis dar turi savo evoliucinių pirmtakų pėdsakų.

Mokslininkas, ištyręs ekspedicijų ir kasinėjimų metu aptiktų fosilijų sandarą ir DNR struktūrą, atskleidžia sąsajas, kurios leidžia įžvelgti „žuvį mumyse“: žmogaus rankos panašios į žuvų pelekus, galvos struktūra primena seniai išnykusius bežandžius, o didžioji genomo dalis savo išvaizda ir funkcijomis atitinka kirmėlių ir bakterijų genų rinkinį. Netikėtos išvados suteikia galimybę pažvelgti į save ir supantį pasaulį visai kitu žvilgsniu.

Knyga įkvepianti, vaizdinga, nuosekli ir kupina entuziazmo.
*.pdf
*.epub
*.mobi
Brajanas Faganas (Brian Fagan)
Ilgoji vasara: kaip klimatas keitė civilizaciją

Archeologas ir antropologas B. Faganas, analizuodamas šimtų ir dešimčių tūkstančių metų duomenis, akivaizdžiai parodo, kaip klimato pokyčiai veikė besiformuojančią mūsų civilizaciją.

Mokslininkas nagrinėja viena opiausių šių laikų aplinkosaugos problemų – globalų klimato atšilimą. Tyrinėdamas istorijos ir kultūros vingiuose kitusius žmonių santykius su gamtine aplinka, trumpalaikius bei ilgalaikius klimato pokyčius, B. Faganas įvardija žmonijai skaudžias šio reiškinio pasekmes. Bėgant metams žmonija tampa jautresnė aplinkos poveikiui – reaguoti į klimato pokyčius jaivis sunkiau ir brangiau. Prie to prisidėjo ne tik gyventojų skaičiaus augimas, bet ir urbanizacija bei pramonės revoliucijos. Kiekviena gamtos katastrofa, tapusi nebe tokiu retu įvykiu, vis dar labai sukrečia. Aiškėjant tiesai neišvengiamai kyla klausimas – nejaugi būdami tokie pažangūs pramonės ir technologijų srityje negalime apsisaugoti nuo tykančių gamtos pavojų?

Ši knyga – tai puikus būdas pažinti žmonijos istoriją ir suprasti, kokią reikšmę mums turi ir gali turėti nepaliaujanti klimato kaita. Knygoje vaizdinga kalba interpretuojami ir gretinami įvairių mokslo sričių – archeologijos, klimatologijos, sociologijos – duomenys.
*.pdf
*.epub
*.mobi
Metas Ridlis (Matt Ridley)
Racionalusis optimistas: kaip kuriama gerovė

Ši knyga – tai aštrus ir argumentuotas atkirtis niūrioms ateities prognozėms. Viešai pasirodantys pesimistiniai perspėjimai, kad netrukus pasieksime lūžio tašką, nuo kurio viskas ims tik blogėti, pasauliui žada neišvengiamą pražūtį. Tačiau knygos autorius nuramina – šiuo metu viskas eina vien geryn: auga maisto prieinamumas, pajamos, gyvenimo trukmė, mažėja ligos, vaikų mirštamumas, prievarta. Iškilus problemoms ar sunkumams, žmonės, pasitelkę išradingumą, visuomet randa išeitį: pradedant žemės ūkiu, baigiant informacinėmis technologijomis.

M. Ridlis pateikia savitą suvokimą apie aplinką, kurioje gyvename. Jis kruopščiai narsto žmonijos istoriją nuo akmens amžiaus iki interneto sukūrimo, nuo Mingų imperijos stagnacijos iki garo variklio išradimo, nuo demografinio sprogimo iki tikėtinų klimato kaitos pasekmių, kol nustato pagrindinį visuomeninių pokyčių generatorių – tarpusavio pasitikėjimu grįstus mainus ir specializaciją, skatinančią dirbti vienas kitam.

„Racionalusis optimistas“ siūlo vienintelį išsigelbėjimą iš tikrų ar įsivaizduojamų problemų – daryti tai, kas buvo daroma pastaruosius 10 000 metų – žengti į priekį. Mokslininkas pateikia optimistišką išvadą: kol pasitikime vieni kitais ir dirbame vieni dėl kitų, tol galime tikėti, kad kolektyvinis intelektas neleis žlugti civilizacijai.
*.pdf
*.epub
*.mobi
Nikas Leinas (Nick Lane)
Gyvybės triumfas: dešimt didžių evoliucijos išradimų

„Iš kur atsirado gyvybė? Kaip susikūrė DNR? Kaip vystėsi mūsų sąmonė? Kodėl mirštame?“ – tai tik keletas iš daugelio klausimų, į kuriuos bando atsakyti biochemikas N. Leinas savo knygoje. Šis jo darbas – kartais šokiruojantis, tačiau įtikinantis pasakojimas apie staigius virsmus ir pokyčius, suformavusius mūsų planetą tokią, kokią ją matome dabar.

Mokslininkas aprašo dešimt didžių evoliucijos išradimų, tokių kaip DNR, fotosintezė, kompleksinė ląstelė, regėjimas, sąmonė ar mirtis. Anot knygos autoriaus, kiekvienas jų – painus, daug diskusijų keliantis gyvybės istorijos žingsnis, kuris veikia visą gyvąjį pasaulį. Remdamasis naujausiomis analizėmis ir eksperimentais, N. Leinas patraukliu stiliumi pasakoja šių išradimų istoriją, funkciją ir įtaką bet kuriam Žemės organizmui. Šie įspūdingi gamtos kūriniai, kurių kiekvienas galėtų tapti atskiros knygos tyrinėjimo objektu, šiame veikale sujungiami į aiškią ir informatyvią visumą.

2010 m. už šį veikalą kaip geriausią mokslo knygą N. Leinui skirtas „Royal Society“ apdovanojimas.
*.pdf
*.epub
*.mobi
Michio Kaku
Ateities fizika: kaip mokslas 2100 m. keis žmonių likimą ir kasdienį mūsų gyvenimą

„Likimo valia 2100 m. tapsime panašūs į tuos dievus, kuriuos kadaise garbinome ir kurių bijojome“, – tokią prognozę pateikia žinomas kvantinės fizikos specialistas M. Kaku. Čia nėra jokios mistikos.

Neįsivaizduojamais šuoliais besivystančios šiuolaikinės technologijos žada pasauliui neįtikėtiną būtį – vien mintimis galėsime valdyti objektus, pamiršime, ką reiškia sunkios ligos, o kosminės kelionės taps įprastu laisvalaikio praleidimo būdu.

Profesorius remiasi daugiau nei 300 geriausių pasaulio mokslininkų, tyrėjų, ekspertų žiniomis ir idėjomis, kad galėtų pateikti kuo tikslesnį ir tikroviškesnį ateinančio šimtmečio scenarijų, ir supažindina su nanotechnologijomis, dirbtiniu intelektu ir kompiuterių mokslu paremtos ateities vizija. Tai, kas ne per seniausiai buvo laikoma moksline fantastika,šiandien atrodo visiškai įmanoma.

Ši knyga – tai žvilgsnis į ateitį, pažintis su svarbiausiomis fizikos tendencijomis, kurios pakeis mediciną, kompiuterių mokslą, energetiką, astronautiką ir kitas sritis. Knygoje pateikiama itin plati, fantastiška ateities vizija, aprašomi praktiniai pavyzdžiai.
*.pdf
*.epub
*.mobi
Nikolas Karas (Nicholas Carr)
Seklumos: kaip internetas veikia žmogaus smegenis

N. Karas įtraukia į vieną svarbiausių šių laikų diskusijų: kokį poveikį internetas daro mūsų mąstymui? Pasitelkęs naujausius neurologinius tyrinėjimus ir istorines bei kultūrines sąsajas, knygos autorius atskleidžia, kaip, iškeitus knygą į internetą, pasikeitė mūsų smegenų sandara ir suvokimas. Linijinis, literatūrinis skaitymas, prie kurio mus pripratino spaudos išradimas, įsigalėjus kompiuteriui vis greičiau tampa atgyvena, kurios vietą užima automatizuotas veiksmas „spustelti“ ir „peržvelgti“. Smegenys, užuot lavinamos gilintis į tekstą ir generuoti kūrybines mintis, dabar sutelkiamos vien į spontanišką sprendimų priėmimą: atverti internetinę nuorodą ar ne.

Nors internetas praplėtė žmogaus pažinimo ribas, leisdamas jam bendrauti su įvairesniais žmonėmis, bendruomenėmis, tačiau ar neteks už tai sumokėti savo pačių proto galia – gebėjimu sutelkti dėmesį, suvokti ir perteikti žinias?

2011 m. ši knyga nominuota Pulitzerio premijai.
*.pdf
*.epub
*.mobi
Maiklas Nielsenas (Michael Nielsen)
Atradimai kitaip: nauja tinklų mokslo era

M. Nielsenas tyrinėja interneto poveikį šiuolaikinei mokslo raidai. Šis šiuolaikinių technologijų produktas leidžia plėtoti Atvirojo mokslo idėją, kai mokslininkai gali bendradarbiauti per atstumą, operatyviai keistis sukaupta patirtimi ir gautais tyrimų rezultatais. Taip užtikrinamas greitesnis ir efektyvesnis mokslo vystymasis nei kada nors anksčiau. Pavyzdžiui, projektas „GalaxyZoo“ pritraukė daugiau nei 200 tūkst. internetinių savanorių, kurie padėjo astronomams suklasifikuoti galaktikų vaizdus. Povisą pasaulį išsibarstę matematikai suvienijo savo jėgas vykdant projektą „Polymath“. Tokie pavyzdžiai rodo mokslinių tyrimų tendencijas, didėjantį bendradarbiavimą ir visuotinę, naujomis technologijomis grįstą mokslo globalizaciją. Anot M. Nielseno, „mokslo kūrimas per ateinantį dvidešimtmetį pasikeis labiau, nei tai įvyko per pastaruosius 300 metų“.

Knygos autorius taip pat aptaria visuomeninius pokyčius, kuriuos lemia nauji mokslinių atradimų metodai. Visapusiškas interneto priemonių naudojimas transformuoja kolektyvinio intelekto prigimtį ir plečia pasaulio suvokimo ribas.
*.pdf
*.epub
*.mobi
Antonis K. Greilingas (Anthony C. Grayling)
Reikšmingiausios idėjos: asmeninis vadovas gyvenantiems XXI amžiuje

„Idėjos – tai tarsi krumpliaračio krumpliai, kurie stumia istoriją pirmyn – išjudina ir gerąsias, ir blogąsias jos puses“. Tuo įsitikinęs filosofijos profesorius A. K. Greilingas.

Ši knyga – tai išsamus esminių minčių ir teorijų gidas, apimantis politikos, filosofijos, religijos, sociologijos sričių apžvalgas. Jame pateikiamos svarbiausios idėjos, formuojančios mūsų pasaulio suvokimą XXI a. Knygoje pateiktos idėjos atrinktos pagal tai, kiek susipažinimas su jomis geba paaiškinti šiandienos visuomeninių reiškinių kilmę, praplėsti mūsų mąstymo ribas ir praturtinti intelektualiai. Visos idėjos išsiplėtojo istorijos vingiuose ir toliau formuoja dabartinį pasaulį. Kaip praėjusiame amžiuje marksizmas, egzistencializmas ir feminizmas, taip dabar fundamentalizmas, globalizacija ir bioetika keičia mūsų pasaulį.

Knygos autorius pateikia asmeninį, nuoširdų praeities ir dabarties idėjų gidą, įtraukia skaitytojus į provokuojančias filosofines diskusijas.
*.pdf
*.epub
*.mobi
Sud. Džonas Brokmanas (John Brockman)
Tai pakeis viską: idėjos, formuosiančios ateitį

Ši knyga – tai 136 įvairių sričių specialistų atsakymai į klausimą: „Kas pakeis viską? Kokių žaidimą keičiančių mokslo idėjų ir pasiekimų tikitės sulaukti iki savo gyvenimo pabaigos?“. Kartais gąsdinančios, tačiau itin vaizdingos profesorių, knygų autorių, visuomenės veikėjų įžvalgos ir spėjimai rodo novatoriškus mąstymo būdus ir naujas mus supančios aplinkos suvokimo galimybes.

Knygoje pateikti Nobelio premijos laureato, fiziko Franko Vilčeko, dailininko, muzikanto, kompozitoriaus Brajano Eno, psichologo Džono Gotmano, mokslo istoriko Džordžo Daisono, informatikos specialisto Barto Kosko, filosofo Niko Bostromo ir daugelio kitų intelektualų svarstymai apima sritis nuo genetikos iki kompiuterių mokslo, iliustruoja galimus pokyčius visatoje ir mūsų visuomenėje, kuria netikėtą ateities pasaulio vaizdą. Kiekviena jų mintis skelbia naują idėją, tampančią maža, bet reikšminga detale šiame įspūdingame ateities žemėlapyje.

Knygoje aptariama labai daug temų, remiamasi šių dienų mokslo atradimais ir prognozuojama jų raida artimiausiais dešimtmečiais.


Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

FacebookTwitterGoogle BookmarksLinkedin